Most users ever online was 142 on Mon Dec 05, 2016 6:29 pm

Reply to topic  [ 9 posts ] 
Death Note 
Author Message
Membru 0

Rank: Membru 0

Posturi:
191
Reply with quote
Post Death Note
Este un anime interesant si destul de cunoscut care te pune sa gandesti
Scurta Descriere: Povestea din anime-ul Death Note este despre un tanar extrem de inteligent, pe nume Light Yagami, el uraste crima si coruptia din lume. Viata i se schimba drastic atunci cind descopera un carnet misterios pe jos, cunoscut ca si "Carnetul Mortii". Instructiunile din acesta spun ca numele omului scris in carnet va muri. Light este initial sceptic de realitatea inscrisului, crezand ca este doar o gluma. Insa, dupa ce experimenteaza cu el si ucide doi infractori, este fortat sa recunoasca faptul ca acel carnet are puterile prevazute in el. Dupa intalnirea cu fostul detinator al sau, un shinigami numit Ryuk, Light planueste sa devina "Zeul unei lumi noi" prin executarea criminalilor. Odata aflat in posesia carnetului, decide sa curete lumea de sufletele impure si care ar duce la auto-distrugerea ei, sau cel putin pastrarea starii actuale. Astfel, atrage atentia lui L, un detectiv renumit, si incearca sa profite de asta, apropiindu-se de el si pretinzand ca va ajuta cu investigatia, in ciuda banuielilor deja conturate de L in privinta lui.
Faptul ca este un geniu, il face sa fie absorbit de ideea ca doar el merita puterea de a judeca oamenii si indirect umanitatea si de a directiona cursul moral al acesteia. Light este considerat oarecum nemilos si sociopat de cei constienti de ceea ce face, deoarece poate ucide fara resentimente sau face lucruri care par diabolice pentru majoritatea, insa el este de parere ca face bine si aduce justitia in lume. De asemenea, el are si fani, care se dezvaluie din primele episoade, fericiti ca cineva starpeste raul din lume. Dupa confruntarile cu L, el va invata sa struneasca aceasta popularitate in favoarea lui, folosind mentalitatea de turma a supusilor sai necunoscuti.
Principala batalie se da intre Yagami si L, o lupta intre genii

Genul :Mystery, Drama, Supernatural, Politist, Psihologic, Thriller
Data aparietieil: 21 octombrie 2001
Stadiu : Complet , 37 de episoade
Audienta : Adolescenti

In acest topic putem incepe noi discutii in legatura cu acest anime si sa schimbam impresii despre personaje si actiuni.Cei ce nu ati urmarit inca acest anime il recomand cu toata caldura!

Deci voi incepe eu cu cateva discuti:Vesnica intrebare L/Kira ?
L si Kira(Yagami Light) sunt amandoi adolescenti si bineinteles foarte inteligenti
Yagami Light uraste coruptia si vrea sa faca ceva in legatura cu toti criminalii din lume , pentru ca aceasta sa devina mai buna.El devine obsedat de putere vrand sa devina ''Zeu al lumii noi'' si omoara fara sa clipeasca toti criminali si pe cei care il impiedicau sa creeze lumea noua.Odata cu aparitia lui Kira lista criminalilor a scazut drastic! iar criminalii ramasi se temeau sa mai faca vreun rau cuiva, deoarece Kira i-ar fi omorat instantaneu!
L e si el foarte inteligent, si misterios ,el vrand sa il omoare pe Kira ,nestiind sigur daca Yagami Light e chiar Kira,desi banuia inca de la inceput.El vrand mai mult sa mai rezolve inca un caz , decat sa salveze cu adevarat lumea de Kira , facea asta mai mult din motive personale.Dupa moartea lui Kira , lumea devine din nou primejdioasa si in care criminali sunt la tot pasul.

Dupa mine personajul favorit este Kira{Yagami Light} deoarece i-a urmarit fiecare miscare a lui L , facand-ul chiar sa creada ca ii este prieten si imi place scopul sau{nu prea realist, si de viitor} .El intr-un final la invins pe L , manipuland alte persoane, dar la finalul seriei devine foarte obsedat de putere , el vrand mai mult sa devina ''zeu al lumii noi''si uitand de adevaratul sau vis si anume sa curete lumea de criminali.

Voi cum considerati?Pe care l-ati alege?Care personaj il considerati negativ/pozitiv?
p.s.: In acest topic mai puteti incepe si alte discutii tot despre acest anime interesant.Ex: Care este personajul feminin preferat , sau care este Shinigami-ul preferat?
Distractie placuta si la cat mai multe pareri si impresii.!

Image

Sun Jun 12, 2011 3:58 pm
Profile
Fondator

Rank: Fondator

Posturi:
428

Locaţia:
Iaşi, România.
Reply with quote
Post Death Note
Ãsta e un anime pe care l-aº revedea cu plãcere.
De fiecare data când L fãcea ceva nici nu te aºteptai la ce "rãspuns" va da Kira.
Nota 10 pentru anime-ul ãsta.

» "Don't ever let someone tell you that you can't do something. Not even me. You got a dream, you gotta protect it. When people can't do something themselves, they're gonna tell you that you can't do it. You want something, go get it."
» "Rather than seeing someone important for you dying in front of you... You should go die with them together."
» "The GREATES pleasure in LIFE is doing what people say YOU CANNOT DO."

Sun Jun 12, 2011 4:25 pm
Profile YIM WWW
Membru 0

Posturi:
140
Reply with quote
Post Death Note
Este genul de anime care te face sa-ti pui in miscare fiecare centimentru din creier pentru a intelege tot ceea ce se intmpla acolo . L personajul cel mai inteligent care il prinsese pe Kira ,deoarece Near si Mello erau doar asa de umplutura ei trebuiau doar sa-l prinda , a fost personajul care ma fascinat cel mai mult . De ce ? Fiindca partea aceia a lui Kira o vad in multi care vor sa schimbe cu adevarat ceva . Daca as avea un carnet as face acelasi lucru precum Kira . Ryuk a fost cel care sa distra cel mai mult , iar despre personaj feminin eu o aleg pe Misa a fost amuzant de proasat . Vorbesc a fost deoarece eu zic ca a murit la final . Sa aruncat de pe cladirea aia .

Am si o proprie teorie . Kira si Light sunt doua persoane total diferite . Light si-a lasat personalitatea Kira sa-l manipuleze deoarece era prea slab pentru a duce povara de "zeu al lumii noi" in spate . A avut nevoie de un alt el . Acel el , adica Kira ,nu era asa inteligent precum Light . Deci Kira la ucis pe Light pana la urma . Daca ar fi avut inteligenta lui Light , Kira n-ar fii facut acele greseli si acum anime-ul se incheia altfel .

[align=center]Image
When is a sigle word A very long setence ?Prison . House M.D Seson Premiere October 3[b] FOX[/b][/align]

Sun Jun 12, 2011 5:20 pm
Profile
Membru 0

Posturi:
5
Reply with quote
Post Death Note
Nu m-as putea gandi, macar pentru doua secunde ca Light ar putea gandi asa, ma refer la raspunsurile lui, la capcane....la toata actiunea. Faza cu visul, mda...nu-i realist, mai mult e " o lume perfecta" si va dati seama ca asa ceva nu prea se poate :D. Si mai sunt deacord cu Tobi la faza cu Kira si Light, ca Light a fost manipulat de Kira. Si cam asa si este. Si da, Misa..."amuzant de proasta" :)) Sunt TOTAl de acord.
Pff...m-am luat cu vorba si am uitat de intrebari.
1.L-as alege pe Light, NU Kira. Light, cel destept si creativ...nu Kira cel obsedat de putere si crazyy :fotbal:

Sun Oct 02, 2011 12:08 pm
Profile
Membru 0

Posturi:
5
Reply with quote
Post Death Note
2. Negativ nu este nici unul.
Amandoi au vrut sa fie "pace", Light a vrut -fara crime-
L a vrut -fara omoruri de oameni, chiar si criminali-....Intr-un fel are dreptate, pentru ca...oamenii au dreptul la viata. DAR~....

Sun Oct 02, 2011 12:09 pm
Profile
Membru 0

Posturi:
5
Reply with quote
Post Death Note
DAR~....este doar un desen, anime, deci se poate intampla absolut orice! Deasta este asa de " WOW :O "
Eu sincer m-am saturat de animeuri cu : magii, ninja, caiete ale mortii:)), Fantezii....:computer:
As vrea un anime mai REALIST. Cu persoane obisnuite, actiunea obisnuita...adic ceva ce s-ar putea intampla si in realitate, doar nu credeti ca cineva [ din lumea asta reala ] poate sa gaseasca un caiet si sa omoare pe altii /:)
Dar deasta doar se cheama "anime" =)) :D:D/

Sun Oct 02, 2011 12:12 pm
Profile
Fondator

Rank: Fondator

Posturi:
469
Reply with quote
Post Re: Death Note
@SnowKiss
Dacムvrei ceva mai "realist", dupムcum ai afirmat, atunci îţi recomand sムurmăƒreşŸti filmele producăƒtorilor japonezi. Cuvântul în sine, anime, înseamnムanimaţie japonezăƒ. Eu sunt de păƒrere cムun anime realist 100% nu e de realizabil, pentru cムar plictisi prea mult audienţa. Dacムvrei ceva "realist" încearcムNANA sau Paradise Kiss. Meh, nici alea nu-ţi vor exemplifica pe în totalitate viaţa realăƒ.

Going back on topic.
Death Note a fost printre primele anime-uri pe care am reuşŸit sムle finalizez şŸi, probabil, primul din breasla psihologicelor. Nu mi s-a păƒrut a fi un mare clişŸeu, ci dimpotrivăƒ, m-a ţinut în suspans pe tot parcursul acţiunii. ş¢in minte cum mulţi construiau acele grupuleţe: Kira vs L. Sincerムsムfiu, nu aşŸ dori sムmムaflu în niciunul dintre ele. XD
Kira avea o viziune cam datムpeste cap despre lume, iar L era plain & weird. Însăƒ, un lucru nu voi nega - faptul cムambii aveau o minte uimitoare şŸi acele plot-twist-uri au fost superbe!
E cu siguranţムun anime pe care l-aşŸ urmăƒri ne nenumăƒrate ori şŸi pe care îl recomand şŸi altora ^^

「TAINTED」

Image

Sat Jul 06, 2013 3:35 pm
Profile WWW
Membru 0

Posturi:
41
Reply with quote
Chiar acum il vad pentru a doua oara si ma lasa in continuare gura casca , foarte bun anime-ul , de fapt e printre cele mai bune aparute pana acum .
Asta si One Piece .

Image Iti voi razbuna nedreptatea ! Enn#

Sun Mar 02, 2014 6:24 pm
Profile
Echipa MangaKids

Rank: Echipa MangaKids

Posturi:
159
Reply with quote
Iesi afara cu 'Uan Pis'... :|

Blood makes you related, but only loyalty makes you family.

Image

Sun Mar 02, 2014 10:26 pm
Profile YIM
Reply to topic   [ 9 posts ]