Most users ever online was 142 on Mon Dec 05, 2016 6:29 pm

Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Sugestii pentru MkZ 
Author Message
Fondator

Rank: Fondator

Posturi:
469
Reply with quote
Post Re: Sugestii pentru MkZ
RegeleAnimelor wrote:
As sugera sa incepeti niste anime noi ca : (imi pare rau daca pe unele le-ati inceput)
-Naruto
-Naruto Shippuden - e continuarea de la naruto
-Fairy Tail
-Bleach
-Noragami
-No game no life
-D gray man
-High school dxd
-One piece
-Akame ga kill
-kaichou wa maid-sama
-SAO
-fullmetal alchimist
-tokyo ghoul
-dragon ball z
-dragon ball z super - e continuarea de la dragon ball z
-Death Note
-Boku My Hero Academia
-Mirai Nikki
-Code Geass: Hangyaku no Lelouch

Tin sa mentionez dinou ca nu stiu daca pe unele le-ati facut deja si ca nici unul nu este hentai :) sper ca macar cateva din ele poate sa va ganditi sa incepeti :3

Cu un mic search pe google, te asigur eu că le găseşti pe majoritatea în română, traduse de alte fansub-uri. Nu are rost, părerea mea, să luăm serii deja începute (mă refer strict la cele super lungi) de ani de zile de altă lume :) Akame ga kill, SAO şi Boku no hero academia le găseşti traduse la noi pe site deja.

「TAINTED」

Image

Wed Feb 22, 2017 5:45 pm
Profile WWW
Membru 0

Rank: Membru 0

Posturi:
9
Reply with quote
Am o sugestie: am observat ca de pe multe fansuburi sunt sterse animeurile de pe surse din diverse motive ,ce ar fi daca ati uploada doar subtitrarile la anime care ocupa foarte putin spatiu si vor putea sta pe orice server gratis fara sa deranjeze pe nimeni.Animeurile se vor mai gasi in totdeauna insa subtitrarille nu.
A doua sugestie ar fi sa traduceti animeuri la cere, astfel veti fi siguri ca lumea se va uita la animeurile pe care voi le traduceti.
A treia sugestie ar fi sa faceti diverse eventuri din care sa castige atat cel care se uita la animeuri cat si fansubul,premiile pot fi unele simple cum ar fi traducerea unui anime sau manga la cere , postere personalizate etc
A patra sugetie ar fi sa postati animeurile traduse de voi pe youtube astfel ele vor romane acolo pt totdeauna fara sa fie sterse
Multumesc Manga Kids

Mon Mar 20, 2017 11:00 pm
Profile
Membru 0

Posturi:
9
Reply with quote
Sugerez sa traduceti animeuri care nu se gasesc pe alte siteuri de tradus animeuri in romana precum
- Get Bakers https://myanimelist.net/anime/132/GetBackers
- Aa! Megami-sama! https://myanimelist.net/anime/50/Aa_Megami-sama_TV (are foarte multe sezoane )
- Anime: Love Hina https://myanimelist.net/anime/189/Love_Hina
Va asigur ca aceste animeuri nu mai sunt traduse de niciun site in limba romana , le caut de foarte mult timp subtitrate si nu le gasesc , asi aprecia foarte mult daca cineva le-ar traduce
Multumesc

Mon Mar 20, 2017 11:09 pm
Profile
Fondator

Posturi:
469
Reply with quote
Well, well. Să o luăm în ordine:
->prima sugestie: îmi pare rău, dar chestia asta ar încălca principiile fansub-ului. Plus că există o mulţime de oameni mărinimoşi care s-ar folosi de traducerile postate la liber ca să-şi scoată profit... ceea ce nu e chiar ok, părerea mea. Episoadele care "dispar" nu sunt şterse de noi, ci ele încalcă anumite drepturi de autor, fiindcă ultima dată când am verificat, era ilegal să distribui material video (da, e ilegal să traduci seriale/anime/filme pentru că nu ai drepturi asupra acelui material). Ca să nu rămână fără răspuns sugestia: pentru seriile care nu mai au surse se lucrează de câteva luni la recuperarea acestora. Vezi pachetele de pe site :)
->sugestia doi: nu putem traduce la comandă... ce rost ar mai avea? Pentru mai multe detalii poți citi principiile noastre aici. Şi o adăugare aici, pariez că majoritatea ar cere să traducem serii care deja sunt luate de grupuri mai "mari".
->sugestia trei: da, e o idee bună, asta dacă lumea chiar şi-ar dori să participe. :))
->sugestia patru: youtube-ul şterge anime-urile, din câte ştiu eu. Dacă unele au fost mai norocoase să scape, asta e. Poate, din întâmplare, te refereai să le încărcăm pe googleDrive (au player-ul fix ca cel de pe yt).

Şi legat de a doua postare, vom lua în considerare propunerile, dar în momentul de faţă nu se iau proiecte noi, ci se lucrează la cele actuale. Şi din câte ştiu, majoritatea proiectelor care sunt active aici nu mai sunt traduse în altă parte (gen, Fuuka sau Eldlive).

「TAINTED」

Image

Tue Mar 21, 2017 6:08 pm
Profile WWW
Membru 0

Posturi:
9
Reply with quote
Da aveti dreptate si multumesc ca ati raspuns atat de repede la sugestie.

Tue Mar 21, 2017 10:37 pm
Profile
Membru 0

Posturi:
9
Reply with quote
Legat de disparitia animeurilor de pe surse : cum le recuperati , a-si vrea sa incerc si eu sa vad daca pot, deoarece multe animeuri care le urmaream in copilarie cu drag au disparut chiar si de site-urile gent torent

Tue Mar 21, 2017 10:43 pm
Profile
Membru 0

Posturi:
9
Reply with quote
Sugestie
Sa nu mai traduceti animeuri care sunt pe alte siteuri ci doar animeuri care nu se mai gasesc sau la care sa renuntat sa fie subtitrate de alte fansuburi

Tue Mar 21, 2017 10:46 pm
Profile
Echipa MangaKids

Rank: Echipa MangaKids

Posturi:
123
Reply with quote
Hmm în primul rând, nu te gândeşti că poate alte fansuburi încep serii care mai întâi au apărut la noi? :D
În al doilea rând, deşi părerea mea e că dacă alte site-uri au dat drop la unele serii, au motive întemeiate şi nu ar avea rost să le mai începem şi noi, sugerează-ne tu câteva şi vedem, poate poate se merită :-?

Wed Mar 22, 2017 12:19 am
Profile
Membru 0

Posturi:
9
Reply with quote
-Seiren https://myanimelist.net/anime/33836/Seiren (la acesta sa renuntat din lipsa de traducatori dar a trecut mai bine de o luna de cand nu au mai aoarut episoade)
-Strait Jacket https://myanimelist.net/anime/3086/Strait_Jacket (nu mai sunt surse la acest anime)
-Kiniro no Corda: Primo Passo https://myanimelist.net/anime/1579/Kini ... rimo_Passo
(daca citesti comentariile la acest anime pe alte fansuburi vei vedea ca este foarte cerut dar nul mai traduce nimeni , mai sunt doar doua sau trei episoade care se mai gasesc subtitrate in rest nu se mai gasesc de loc)
-Tenchi Muyou! https://myanimelist.net/anime/696/Tenchi_Muyou
-GetBackers https://myanimelist.net/anime/132/GetBackers (la fel nu se mai gasesc surse unde sa-l vezi)

Wed Mar 22, 2017 11:56 am
Profile
Membru 0

Posturi:
9
Reply with quote
daca mai doresti pot sa sugerez mult mai multe animeuri care au foarte vizualizate dar nu se mai gasesc subtitrate

Wed Mar 22, 2017 11:58 am
Profile
Fondator

Posturi:
469
Reply with quote
Sidenote: Aş fi preferat să spui tot dintr-o postare şi să eviţi să postezi trei propoziţii în trei postări diferite. Dacă erau toate într-una, ar fi fost mai uşor de urmărit.

Nu cred că vom lua vreodată o serie care e abandonată în altă parte. La fel cum a spus şi Julia, seriile în cauză probabil au fost abandonate cu un motiv anume. Şi, uneori, e foarte dificil să mai găseşti surse cu o calitate acceptabilă când vine vorba de anime-urile vechi. Ca fapt divers, am văzut Get Backers şi La Corda d'Oro şi chiar se merită. Poate le vom "salva" pe lista noastră viitoare de proiecte.

「TAINTED」

Image

Sat Mar 25, 2017 11:50 am
Profile WWW
Spammer

Rank: Spammer

Posturi:
77
Reply with quote
ALERTĂ MKZ!
Asta este mai mult o alertă MkZ de cât sugestie, dar și asta... în primul rând anime-ul Durarara!! a fost unul dintre anime-urile voastre unice ca să zic așa, de ce zic „a fost”? pentru că acum câteva ore un mare fansub a postat că vor face această serie, bine acesta a mai fost furat „unicul proiect” și de un altul, dar acela e un fansub mic și slab la calitate, care a renunțat după episodul 4, însă acum cu noul fansub care-l fac...
Ei bine sugestia mea este așa: traduceți cât mai rapid sezonul 3 din seria a doua din Durarara!!, pentru că dacă reușesc să-l facă fansubul acela primul, nu veți mai avea comentarii la episoade cum au fost la celelalte sezoane din serie.
M-am gândit să vă zic că poate vă pasă de serie și ați vrea să faceți tot posibilul să fiți primii cu ea, baftă!

Sun Apr 16, 2017 9:46 pm
Profile WWW
Echipa MangaKids

Rank: Echipa MangaKids

Posturi:
123
Reply with quote
Poate că nu sunt eu în măsură să comentez atâta timp cât Durarara nu este proiectul meu, însă mă deranjează o chestie... mi se pare o prostie să grăbeşti pe cineva să traducă o serie doar pentru motivul că o va începe şi altcineva... în primul rând, nu cred că nouă ne e teamă de alte fansuburi, pe bune... :)) (când am văzut "Alertă MKZ!" credeam că cineva o să arunce cu o bombă peste noi... pe mine asta m-ar fi speriat mai mult :| ) În al doilea rând, acel "mare fansub" a spus că va începe seria, deci nu este începută încă, poate se vor răzgândi... şi mai ales, o să le ia destul de mult timp să traducă toate sezoanele care sunt deja apărute pe MkZ, deci până vor începe ei acel sezon, aici va fi gata deja o bună parte din el... Şi stai calm, sunt sigură că seria se va traduce, trebuie să ai răbdare :-? *asta e doar părerea mea, oricine mă poate contrazice*

Wed Apr 19, 2017 2:01 am
Profile
Spammer

Rank: Spammer

Posturi:
77
Reply with quote
Eu realizez că că nu te-ai interesat măcar ce fansub e, hei bine... primul episod a apărut luni și ei spuneau: „Vă informez, pe această cale, că episoadele vor apărea în continuare cu o frecvenţă de 4-5 zile.” deci, dacă cauți să vezi ce fansub e, vei vedea că nu mint.
Și acum să-ți răspund la partea când mă faci pe mine cel care „grăbește” traducătorul, nu e chiar așa, poate așa sună din perspectiva vizitatorului, dar eu care am scris nu m-am referit la asta, m-am referit că poate predă altcuiva din echipă proiectul, nu m-am referit fix la cel/cei care au tradus până acum.
Și în ultima parte vreau să spun, ca v-am anunțat strict pentru oamenii MkZ, nu ca să traduceți neapărat, pentru că pentru mine îmi este totuna, că-l văd aici, că-l văd în altă parte, că-l văd în engleză, nu contează, eu nu am nimic de câștigat sau de pierdut în asta, eu doar am simțit nevoia să vă anunț.

Wed Apr 19, 2017 9:30 am
Profile WWW
Membru 0

Posturi:
25

Locaţia:
Unicornia
Reply with quote
Fiecare site de anime are dreptul să-și aleagă ce serie dorește. Plus că oricine are mai multe serii de făcut, nu numai una, așa că nu văd rostul să grăbești echipa de aici în scopul de a traduce sezonul 3. Eu, în calitate de verificator pe acest site, nu reușesc să fac mai mult de două episoade pe zi. Așadar, gândește-te cum stă treaba pentru un traducător. Această muncă nu se face cu una, cu două, deci lasă-ne pe noi să decidem când vom face un anumit proiect. Știm că vreți multe serii, dar puneți osul la treabă și ajutați-ne cu ce puteți. Nu suntem roboți, deci nu putem lucra non-stop.
Îți mulțumim pentru înțelegere.

Wed Apr 19, 2017 3:35 pm
Profile WWW
Reply to topic   [ 41 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next